Alle ogen op Wyoming: Jackson Hole bepaalt sentiment
Beursnieuws Amerika
De Amerikaanse aandelenmarkten kenden opnieuw een positieve week, gedreven door toenemende verwachtingen dat de Federal Reserve in september de rente zal verlagen. De Dow Jones steeg vorige week met 1,7%, de S&P 500 met 0,9% en de Nasdaq Composite met 0,8%. Daarmee boekten zowel de S&P 500 als de Nasdaq vier winsten in de afgelopen vijf weken. Vooral small-cap aandelen deden het goed met een stijging van ruim 3%, wat de marktbrede koopinteresse onderstreept.
Futures wijzen maandagvroeg op een gematigde voortzetting van dit optimisme: de Dow Jones-futures stegen 0,13%, de S&P 500-futures 0,14% en de Nasdaq 100-futures 0,21%. Beleggers richten hun blik deze week op het Jackson Hole Economic Symposium in de Amerikaanse staat Wyoming, waar de jaarlijkse centrale bankiersbijeenkomst plaatsvindt. De markt prijst momenteel een kans van 85% in dat de Fed in september de rente verlaagt. Analisten verwachten dat Fed-voorzitter Jerome Powell voorzichtig en data-afhankelijk blijft, met nog een belangrijke arbeidsmarkt- en inflatiepublicatie op de agenda voor de volgende beleidsvergadering.
Naast het monetaire beleid staat ook het het laatste staartje van het cijferseizoen centraal. Meer dan 92% van de S&P 500-bedrijven heeft inmiddels cijfers gepubliceerd, waarvan bijna 82% beter dan verwacht rapporteerde. Deze week zijn vooral de resultaten van de grote Amerikaanse retailers (Home Depot, Lowe’s, Walmart en Target) van belang, omdat zij een direct beeld geven van de Amerikaanse consument.
Grafiek Nasdaq-100 uit TWS Handelsplatform (18-8-2025)
Rente, olie en goud
De olieprijzen daalden licht na de ontmoeting van de Amerikaanse president Trump met zijn Russische collega Poetin. Hoewel een doorbraak richting wapenstilstand in Oekraïne uitbleef, lijkt Washington geen extra druk uit te oefenen op de Russische olie-export. Brent crude daalde 0,39% tot $ 65,59 per vat, terwijl WTI 0,29% verloor tot $ 62,62.
Goud wist zich te herstellen van een tweeweeks dieptepunt en noteerde een stijging van 0,3% tot $ 3.345 per troy ounce. De dalende Amerikaanse 10-jaarsrente bood daarbij steun. Beleggers blijven goud als veilige haven beschouwen, zeker nu geopolitieke spanningen en de Fed-vooruitzichten onzekerheid in de markt houden.
Grafiek Goud uit TWS Handelsplatform (18-8-2025)
Blik op Azië
In Azië waren de beurzen vorige week overwegend positief. De Nikkei 225 sloot 0,96% hoger en de bredere Topix won 0,7%. De Chinese markten lieten sterke prestaties zien: de CSI 300 steeg 1,5% en bereikte het hoogste niveau sinds oktober 2024. Ook de Hang Seng-index in Hongkong klom 0,62%. Elders in de regio boekten India’s Nifty 50 (+1,35%) en de Sensex (+0,89%) stevige winsten. Daarentegen stonden Zuid-Koreaanse markten onder druk met een daling van 1,17% voor de Kospi en 1,78% voor de Kosdaq.
De exportcijfers uit Singapore temperden het optimisme enigszins: de niet-olie-export daalde in juli met 4,6% jaar-op-jaar, waar economen slechts een terugval van 1,8% verwachtten. Dit wijst mogelijk op een afzwakkende vraag in de regio.
Europa opent licht in het groen
Voor de Europese markten wordt een licht hogere opening verwacht. Futures duiden op een bescheiden plus voor de FTSE 100 (+0,23%), DAX (+0,16%) en de CAC 40 (+0,24%). De aandacht van beleggers richt zich vandaag vooral op de ontmoeting in Washington, waar Europese leiders samen met de Oekraïense president Zelenskiy en de Amerikaanse president Trump overleg voeren over een mogelijk vredesakkoord.
Ondanks de politieke gevoeligheden lijkt de markt vertrouwen te houden in een diplomatieke doorbraak, al blijven de risico’s aanzienlijk. Naast geopolitiek volgen beleggers in Europa ook de publicatie van de handelsbalanscijfers uit Spanje en de eurozone. Vandaag staan er geen belangrijke bedrijfsresultaten op de agenda, wat de focus des te meer op macro-economisch nieuws en geopolitieke ontwikkelingen legt.
Toch blijven beleggers voorzichtig: de uitkomst van de gesprekken in Washington en de signalen vanuit Jackson Hole later deze week zullen bepalend zijn voor het sentiment op korte termijn.
Grafiek BEL20 index uit TWS Handelsplatform (18-8-2025)
Maandag 18 augustus | EUR – Handelsbalans | 11:00 |
Dinsdag 19 augustus | VS – Bouwvergunningen | 14:30 |
Woensdag 20 augustus | JPY – Export JPY – Handelsbalans EUR – Inflatie (CPI) VS – Ruwe olievoorraden VS – Fed-lid Waller spreekt VS – FOMC-notulen VS – Fed-lid Bostic spreekt | 01:50 01:50 11:00 16:30 17:00 20:00 21:00 |
Donderdag 21 augustus | EUR – S&P Globals Samengestelde PMI VS – Jobless claims VS – S&P Globals Samengestelde PMI VS – Bestaande huizenverkopen VS – Leading index VS | 10:00 14:30 15:45 16:00 16:00 |
Vrijdag 22 augustus | JPY – Nationale Kern CPI VS – Jackson Hole symposium VS – Fed-voorzitter Powell spreekt | 01:30 Hele dag 16:00 |
Gebruikte bronnen:
https://www.cnbc.com/2025/08/18/asia-stock-markets-today-live-updates-nikkei-225-asx-200-kospi-hang-seng-csi-300-sensex-nifty-50.html
https://www.cnbc.com/2025/08/17/stock-market-today-live-updates.html
https://www.cnbc.com/2025/08/18/european-markets-on-mon-aug-18-stoxx-600-dax-cac-ftse-stocks.html
Reacties zijn enkel zichtbaar voor geregistreerde gebuikers.